طراحی سایت ، سایت ساز ، فر.وشگاه ساز زنان عاشورائی - مکاشفه گاه نوشتهای دانشجوی دانشگاه المهدی عج
سفارش تبلیغ
خرید بلیط هواپیما، خرید و رزرو اینترنتی ، چارتر، سامتیک

بسم الله

از کوچه های کوتاه و تنگ که می گذری به این در می رسی ..کنار این در دست فروشها بساط پهن کردند ..هرکدوم چیزی می فروشند ولی تنها جنس مشترکی که همشون دارن عروسک هست...
عروسک!!!
اونجا رسمه مردم نذر عروسک می کنن برای دخترکِ حسین علیه السلام!

 

این درب که می‌بینید درب ورودی به حرم حضرت رقیه هست که پشت این در یک صحن بسیار کوچیک قرار داره.هر روز قبل از اذان صبح زائران ایرانی می اومدن پشت در بسته عزاداری و سینه زنی می کردن تا در رو برای نماز صبح باز کنن.
نمیدونین چه حال و هوایی داشت سینه زنی پشت اون در!
خدا قسمتتون بکنه برید ، توصیف کردنی نیست!.
*****

اینجا حرم خانم رقیه است. صفای حرم توی عکس مشخصه ولی نه کاملا!
(قبل از اینکه بخوای وارد حرم بشی چشمت می خوره به شعری که روی دیوار نوشته شده:
آنکو در این مزار شریف ارمیده است               ام البکار رقیه محنت کشیده است
این قبر کوچک از ان طفل خردسال ست         کز دهر سالخورده بسی رنج دیده است
اینجا ز تاب غم دل زینب شده ست اب           بس ناله ی یتیم برادر شنیده است
اینجا ز پا فتاده و او را ربوده خواب                  طفلی که روی خار مغیلان دویده است..

 

 

پشت این در اتاقی هست که سر مبارک امام حسین رو قرار داده بودند.
مظلوم حسینم!
*****

پشت این پنجره همون جاییست که مجلس یزید بپا شده بود،همان مجلسی که به سر مبارک اهانت کردند ملعونین.
علی لعنه الله قوم الضالمین الی یوم القیامه
*****

 اینجا منبر امام سجاد (ع) هست.البته منبر و شکل و شمایل قطعا تغییر کرده ولی مکان همان مکان هست.
*****

 

 

 السلام علیک یا ام المصائب..
*****

اینجا جاییست که سر مبارک امام رو موقتا نگهداری کردن
*****

 

و اینجا جاییست که سر مبارک مولایمان رو ..شرم دارم از نوشتن...
*****

 

و اینجا ..شرم دارم بنویسم..
این ورودی همان بازاریست که اسیران کربلا ازش عبور کردند.بازار شام!!!
توی تمام 7 روز هیچ وقت از بازار رد نشدم، تنها روزی که مجبور شدم از بازار عبور کنم تا به حرم برسم روز اخر بود که برای روز نیمه ی شعبان تمام راهها رو بسته بودند.
وقتی از داخل بازار می گذری هنوز میتونی بوی غربت و اسارت رو حس کنی..کافیه یه کم دقت کنی تا صدای اسیران رو بشنوی..صدای زنجیر ها..صدای گریه ی طفلان و ...
وصدای زینب!..
"میگن مدینه بوی غربت میده ، من مدینه هم رفتم ولی غربتی رو که تو مدینه حس کردم در مقابل این جا هیچ بود..هیچ!
 
..توی بازار شام پر هست از خریداران..بگذریم ...
*****
و چه بوی اسارت میدهد این شهر..بوی غربت و بی وفایی...
گویی هنوز صدای زنجیر ها از بازار می اید...صدای به زمین خوردن کودکان ...گویی هنوز صدای گریه ی نازنین حسین که در کوچه ها اواره هست به گوش می رسد...
و صدای آه زینب در فراق برادر..
از خود سوال می کنم...زینب و رقیه را به کربلا چه؟!...
زینب و رقیه را به شام چه؟!
مگر زینب اهل مدینه نبود؟! ..پس چرا در شام ارام گرفته دختر فاطمه؟!..
یا حسین!


***********
اللهم عجل لولبک الفرج

 

منبع:سایت رقیه خاتون سلام الله علیها


تاریخ : شنبه 88/1/1 | 12:0 صبح | نویسنده : دانشجوی دانشگاه المهدی (عج) | نظرات ()

اگر زینب نبود

بسم الله

در کتاب قاموس اللغه آمده است که اصل کلمه زینب همان «زین  اب » یعنی زینت پدر است. همه مورخان نوشته ‏اند که فرشته والامقام وحی، حضرت جبرائیل این نام را از سوی خدوند برای او برگزید و چه نیکو انتخابی!

آیا تا به حال به این نکته فکر کرده ‏اید که اگر این زینت و شرافت پدر، این نمونه بی  کاستی و آیینه تمام  نمای مادر و این یار پایدار تزلزل  ناپذیر برادر نبود، چه اتفاقی در تاریخ اسلام می  افتاد؟ چه تغییری در مسیر حرکت اسلام رخ می ‏داد؟!

در این گلگشت قصد آن داریم با گشت و گذاری در گلواژه‏ های زینبیه  نویسان در ژرفنای این اندیشه فرو رویم که چه می ‏شد اگر زینب نبود؟!

اگرزینب نبود, سلسله امامت به دست شقی  ترین آدمی  زادگان در نخستین روزهای امامت چهارمین امام شیعیان می گسست و رسالت الهی امامان _علیهم  السلام_ در تبیین صحیح و راستین دین محمد _صلی  الله  علیه  و آله_ ناتمام می  ماند . عباس محمود عقاد، در روایت شاعرانه خویش از کربلا، می ‏نویسد:

«و آن  گاه که زینب _علیها السلام_ با شنیدن فرمان ابن زیاد در به قتل رسانیدن علی  بن  حسین _علیه السلام_ بی  درنگ و قدرتمند خود را به برادرزاده عزیزش و امام معصوم زمانش رسانید, او را در آغوش کشید و فریاد مخالفت سرداد و آن  چنان ابن  زیاد و مأمورانش را حیرت  زده و مبهوت ساخت که ناخودآگاه دست از تصمیم پلیدش کشید. بدون شک اگر فداکاری زینب نبود، نزدیک بود از تنها بر جای مانده از نسل حسین _علیه السلام_ نیز فقط نشانی از نام او بر زبان ابن  زیاد ملعون باقی بماند».

زینب _علیها السلام_ آمد تا امروز ما امام زمانی حاضر و ناظر داشته باشیم. محمدجواد مغنیه, متفکر صاحب  نام لبنانی می ‏نویسد:

«علی _علیه  السلام_ علوم رسول خدا _صلی  الله  علیه  و آله_ را که مستقیماً از فرستاده الهی دریافت کرده بود، به ذریه و اولاد خویش سپرد و این علوم از طریق آل و ذریه او به دست ما رسید».

این حقیقت بر امویان نیز پوشیده نبود. از این رو خواستند ذریه علی _علیه  السلام_ را نابود کنند و از نسل او زنده  ای باقی نگذارند تا همه آثار امام را از هستی ساقط سازند .بهترین دلیل این سخن گفته شمربن  ذی  الجوشن است که «فرمان امیر عبیدالله بر این صادر شده است که همه اولاد حسین کشته شوند».

شمر این سخن را وقتی گفت که جهت قتل امام زین  العابدین _علیه  السلام_ شمشیر برکشیده بود. همان هنگام زینب، عمه امام سجاد _علیه  السلام_ در میان آنان قرار گرفت و گفت : «کشته نخواهد شد مگر این که من نیز کشته شوم». از این سخن شمر می  توان دانست که چرا حتی طفل شیرخوار حسین _علیه  السلام_ را نیز به قتل رساندند. امویان دو سرور اهل بهشت, حسن و حسین _علیهما السلام_ را به قتل رسانیدند و فرزندان حسین _علیه  السلام_ را نابود ساختند و از میان آنان جز زین  العابدین _علیه  السلام_ از چنگال مرگ نجات نیافت. نخستین فضیلت در خلاصی امام چهارم _علیه  السلام_ از آن زینب است؛ زیرا زینب بود که در کربلا و کوفه تیغ شمر و ابن زیاد را از او دور ساخت. آن گاه که به سختی دامان زین العابدین _علیه  السلام_ را چسبید و گفت:

«سوگند به پروردگار او را مفارقت نخواهم کرد . اگر او را می  کشی مرا هم با او بکش».

آری، وجود زینب _علیها السلام_ ضامن بقای اسلام و علوم نبوی و علوی بود و حضورش سلسله ولایت و امامت را از گزند حوادث تلخ و نابودگر مصون داشت. اگر زینب نبود، در زمان بیماری و بستری گشتن امام سجاد _علیه  السلام_ مردم چگونه حلال و حرام خدا را می ‏شناختند و گره از مشکلات شرعی خویش می ‏گشودند؟!

راستی در زمان اختفای مصلحت  آمیز امام چهارم _علیه  السلام_ هدایت جامعه به سوی ناب  ترین فرامین اسلامی به عهده چه کسی جز زینب _علیها السلام_ بود؟! شیخ صدوق می  نویسد: «حضرت زینب _علیها السلام_ نیابت خاصی از طرف امام حسین _علیه  السلام_ داشت و مردم در مسائل حلال و حرام به او مراجعه می  کردند. از او می  پرسیدند تا این که حضرت سجاد _علیه  السلام_ بهبود یافت».

علامه مامقانی در کتاب شریف تنقیح المقال، آورده است: «زینب _علیها السلام_ مانند امام _علیه  السلام_ دارای مقام عصمت بوده و کسی را نمی ‏رسد که انکار کند و نپذیرد و اگر چنین نبود، هر آینه امام حسین _علیه السلام_ مقدار و پاره ‏ای از بار سنگین امامت و پیشوایی روزگار را زمانی که امام سجاد _علیه  السلام_ بیمار بود بر او حمل و واگذار نمی ‏نمود و پاره‏ ای از وصایا و سفارش‏ های خود را به او وصیت نمی ‏کرد و امام سجاد _علیه السلام_ او را در بیان احکام و آن  چه که از آثار و نشانه‏ های ولایت و امامت است، نایبه به نیابت خاصّه و جانشین خود نمی ‏گردانید».

اگر زینب نبود, عاقبت حادثه عاشورا چه می  شد؟ این حادثه چگونه به حماسه مبدل می  گشت؟ آیا در کندوکاو داستان کربلا از نیم  روز عاشورا به بعد, صدایی رساتر از صدای زینب _علیها السلام_ و فریادی افشاگرانه  تر از فریاد او یافته ای؟!

سرّ نی در نینوا می  ماند اگر زینب نبود

کربلا در کربلا می  ماند اگر زینب نبود

در کتاب «احتجاج» طبرسی چنین روایت شده است: «چون زینب _علیها  السلام_ دختر علی _علیه السلام_ به جانب مردم اشاره کرد که ساکت شوند با همان اشاره، نفس‏ ها در سینه حبس شد و زنگ شتران از صدا افتاد. پس شروع به سخن کرد... . مردم، با شنیدن این سخنانِ ملامت‏ انگیز، حیرت ‏زده و مبهوت گریستند و دست‏ های خود را از حسرت و اندوه به دندان می ‏گزیدند».

این حقیقت چنان آشکار بود که کارگزاران ستم  پیشه آن زمان نیز زبان به اعتراف گشودند.

عمروبن سعدالاشراق, والی مدینه در زمان حکومت یزید, پس از بازگشت کاروان اسرا به مدینه به یزید چنین نوشت: «همانا که وجود او زینب _علیها السلام_ در میان مردم مدینه اذهان را می  آشوبد. او زنی سخنور و عاقل و خردمند است و عزم کرده تا با هوادارانش انتقام خون حسین _علیه  السلام_ را بگیرد».

و نتیجه آن شد که از شدت احساس خطر از نشر و تبلیغ اندیشه عاشورای حسین _علیه  السلام_ تصمیم به تبعید حضرت زینب _علیها  السلام_ از مدینه گرفتند.

کمال السید، در کتاب «زنی به نام زینب _علیها السلام_» می ‏نویسد: «زنی به نام زینب _علیه  السلام_ که در سینه  اش قلب علی _علیه السلام_ می  تپید و در چشمانش فروز زندگی حسین _علیه  السلام_ موج می  زد، به کاخ یزید وارد شد با گام  هایی استوار... در برابر این همه صلابت و سترگی, یزید و ابن  زیاد از تخت  هایشان فرو افتادند.... . یزید در مقابل منطق سرخ زینب _علیها السلام_ مثل مگس کوچک و ناچیز شده بود و شاید برای نخستین بار بود که باور کرد حسین _علیه  السلام_ هنوز زنده است. هنوز در کربلا می  جنگد و نزدیک است که به دروازه  های دمشق برسد».

 


تاریخ : شنبه 88/1/1 | 12:0 صبح | نویسنده : دانشجوی دانشگاه المهدی (عج) | نظرات ()
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
طول ناحیه در قالب بزرگتر از حد مجاز
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • پنل پیامک